ZİLHİCCE AYI VE İLK 10 GÜNÜ

Kameri Takvimin (Ay Takvimi) aylarından biri ve sonuncusu olan Zilhicce ayının ilk on günü en faziletli gün ve gecelerdendir.

Zilhicce’ de özel isim alan günlerde vardır. Bunlarda Eyyam-ı Mâlûmat (bilinen günler) ve Eyyam-ı Mâdûdat (sayılı günler) olarak Kur’an’ da geçer. {Bakara-184-197}

Eyyâm-ı Mâlûmat, Zilhiccenin onuncu (10.) günüdür (yani Kurban Bayramı’nın ilk günü).

Bu aydaki diğer özel günler ise;

 • Yevm-i Terviye: Zilhiccenin sekizinci (8.) günüdür. Hacılar bu gün Mekke’den – Minaya hareket ederler.
 • Yevm-i Arafe: Zilhiccenin dokuzuncu (9.) günüdür. Hacılar bu gün Arafat’ ta olurlar ve Vakfe yaparlar.
 • Yevm-i Nahr: Zilhiccenin onuncu (10.) günüdür. Bu günde hacılar Kurban keserler.

Zilhiccenin 11. ve 12. günleride Kurban günleri olduğu için hepsine birden Eyyâm-ı Nahr (Kurban Günleri) denilir, hacılar bu günlerde Mina’da bulundukları için Eyyâm-ı Mina (Mina günleri) de denilir.

Eyyâm-ı Mâdùdat (Sayılı Günler): Farz Namaz sonrasında alınan teşrik tekbirlerinin alındığı mukaddes günlerdir. Bu teşrik tekbirleri de Arefe günü Sabah Namazından başlayıp bayramın dördüncü (4.) günü ikindi namazının farzından sonra son olarak (toplam 23 vakit) alınır ve biter. Yani Zilhiccenin on üçüncü (13.) gününe kadar olan beş gündür. Bunlara ‘Yevm-i teşrik’ günleri denir.

Teşrik: Eti güneşletip kurutmak demektir. Bu tekbirlerde inşallah günahlarımızı yakıp kurutacaktır.

Teşrik tekbiri: Allâh’u Ekber Allâh’u Ekber Lâ ilâhe illallahüvallahü Ekber, Allah’u ekber ve lillahilhamd.

Zilhicce ayının ilk on gününün fazileti hakkında Peygamber Efendimiz (sav);

“Zilhicce ayındaki ilk on günden daha büyük ve amelin Allah’a (c.c) daha sevgili olduğu hiç bir gün yoktur. O günlerde; Tesbih (Sübhanallah), Hamd (Elhamdülillah), Tekbir (Allah’u Ekber) kelimelerini çok söyleyiniz.” buyurmuştur (Mecmeul zevaid.4/16)

Diğer bir hadisi şerifte ise; “Dünyanın en üstün günü Zilhicce ayının ilk on günüdür’. buyurdular.

Denildi ki; Ey Allah’ın Rasulü! Allah yolunda cihadetmektemi bu on gün gibi faziletli değildir?

Hz.Peygamber (s.a.v) “Allah yolundaki cihad da bu on günden faziletli değildir. Ancak (şehid olmak suretiyle) yüzünü toprağa gömmek bundan hariçtir.” buyurdu. (Müslim;223/1)

Hz.Peygamber (sav), Arefe gününüde zikretti ve “Bu gün (arefe günü)  Yüce Allah’ın kulları ile iftihar ettiği bir gündür.” buyurmak suretiyle arefe gününün faziletini de ifade etmiştir.(Mecmaül-Zevaid-4/16)

Bu günlerde; salih ameller (güzel işler), Tesbih, Tekbir, Tahmid, Kelime-i Tevhid, Salat-ü Selam gibi dua ve tesbihatlar yapmak, bolca ibadet etmek Allah yolunda yapılan cihaddan daha faziletli görülmüştür. Sadece savaşarak Allah yolunda şehid olmanın fazileti bu günlerdeki salih amellerden daha faziletli daha üstündür.

Kurban Bayramın birinci günü (1.) oruç tutmak haram olduğu için Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruçla geçirmek müstehaptır (daha sevaplıdır).

Bu gece ve günlerin Salih Amellerle geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Şöyle ki;

 • Kur’an okumak,
 • Kaza namazı kılmak,
 • Sadaka vermek,
 • Hayır hasenat yapmak,
 • İhtiyaç sahiplerine yardımcı olmak,
 • Ölmüşlerimizi hatırlamak, yani onlara dua etmek, bu ameller arasındadır.

Fecr Suresi’ nin başında Allah (cc): “Fecr ve on gece hakkı için (Tan yerinin ağarmasına ve On geceye andolsun, )” (Fecr Suresi 1,2) buyurarak bu gecelerin kıymetine binaen Zilhicce ayının gecelerine yemin etmiştir.

Arafe Günü Oruç ve Sevabı.

Ebu Said el Hudrir.anh dedi ki: Hz.Peygamber s.a.v şöyle buyurdu:

“Her kim (Kurban Bayramının) arefe gününde oruç tutarsa, bir yıl ondan önceki ve bir yılda sonraki (küçük) günahları bağışlanır.” (Mecmuül zevaid-4/16)

Bu bilgilerden sonra şu analizi de yapmamız gerekir.

Dille yapılan dualar önemlidir, fakat fiiliyata dökülmezse (yani hayatımıza katılmazsa) pek faydası olmaz. Önemli olan hal ile yaşamaktır, dil ile hali buluşturabilmektir.

Bu günlerde yapılacak dualar, tövbe ve istiğfarla birlikte kabul görür inşaAllah. Dilimizden tesbih, tekbir, hamd, salat-ü selam ve duaları eksik etmeyelim. Şu gün şu dua, şu gün şu dua demiyorum samimi ve ihlaslı olarak ağızdan çıkan her güzel söz (dua) makbuldür (yani kabul görür).

Dualarımızı kendi şahsımıza münhasır değil, umuma yaymamız lazımdır. Tüm Dünya’da zulme uğrayan, hakları gasbedilen, haksızlığa uğrayan, maddi-manevi sıkıntıda, darda, zorda olan mazlum, mağdur, mahzun ve gariban tüm kardeşlerimizi de mutlaka dualarımıza katalım.

Evet sadece işin sevap tarafına bakmamak lazım. Bu günlerde Hz. İbrahim Aleyhisselamı, Hz. Hacer validemizi, Hz.İsmail Aleyhisselamı hatırlamamak büyük vefasızlık olur.

Zira bu işin temelinde onlar vardı ve bu yükü onlar omuzladı. Onların çile ve ızdırapları, mücadeleleri samimiyet ve teslimiyetleri ve Allah’ın yardımıyla bu İSLAM davası yüceldi ve küfre galip geldi, tekrar gelecek inşaAllah.

Kabe’de, Sa’yde ve Mina’ da onların izleri hala duruyor. Bizler İbrahim olup içimizdeki putları kırmadan,

Hacer olup İsmail’lerin veAişe’ lerin derdine düşmeden,

İsmail olup en sevdiğimiz canımızı Allah yoluna kurban vermeden dava eri, dava sahibi olamayız.

Rabb’imiz, İbrahim’in teslimiyetini, Hacer’in vefasını, İsmail’in sadakatini bizlerede nasibeylesin.

Şeytanın tuzaklarından, zulmün pençelerinden, küfrün kuşatmalarından ve münafıkların hilelerinden ümmeti Muhammedi muhafaza eylesin.

Bu günlerin feyiz ve bereketiyle, gönüllerimize inşirah (gönül açıklığı, iç rahatlığı) , kalplerimize sevgi ve muhabbet, içimize ferahlık  bahşeylesin inşaAllah. Amin

Selamla ve selamette kalın.

You may also like...

5 Responses

 1. İbrahim gökce dedi ki:

  Emeğinize sağlık, güzel bilgilendirme yapılmış. Yazılarınızın devamı dileğiyle hayırlı bayramlar.

  • Ömer dedi ki:

   çok teşekkür ederim sayın hocam. siz değerli ve usta hocalarımızın katkı ve desteklerinizi her daim beklerim.sizlerede hayırlı bayramlar

 2. İbrahim dedi ki:

  Kıymetli hocam, Esselamu Aleyküm.
  İslam dinini gerçek manada yaşayabilmek ve karanlıkta kalan noktaların aydınlatılması adına, vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için sonsuz şükranlarımı arz ederim.
  Sizin en hayırlınız insanlık için en faydalı olanınızdır. Hadis-i Şerif mucibince, Rabbim hizmetlerinizi makbul eylesin.
  Selam ve Dua ile.

  • Ömer dedi ki:

   çok teşekkür ederim kardeşim. bu güzel ve olumlu katkılarınız bize aşk şevk vermekte ve daha güzel bilgileri derleyip sizlerin istifadesine sunma gayreti veriyor. sağolun varolun. selamlar

 1. 28 Temmuz 2020

  […] unutmayın ki ben sizlerle beraberim, gecesiyle – gündüzüyle mübarek bir mevsime girdiniz (Zilhicce Ayı), bu mübarek mevsimi iyi değerlendiriniz ve 10. gününe geldiğinizde ‘şartlarınız […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir