Farklı Bir Ramazan 2020 – 9: Kadir Gecesi

Bismillahirrahmanirrahim.

KADİR GECESİ

Değerli okuyucularım, bu yazımızda Ramazan Ayının içinde yer alan ve Kur’an’ı Kerimde adıyla zikredilen ve özellikleri anlatılan mübarek bir gece olan ‘KADİR GECESİ’nden bahsedeceğiz.

Kadir Gecesi, Kur’an’ı Kerim’ de Kadr Suresi’nde (1-5.ayetler) şöyle anlatılmaktadır.

‘ Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. 1

Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! 2

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. 3

Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. 4

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.’ 5

Kadr, güç, hüküm, değer ve şeref gibi manalara gelmektedir. Dolayısıyla bu geceye hüküm gecesi, şeref gecesi de diyebiliriz.

Peki Kadir Gecesi bu değerini ve şerefini nereden almaktadır? 

Hemen yukarıda manasını verdiğimiz sureye müracaat edersek cevabı buluruz. Allah Teala (cc) bu geceyi bize anlatırken ilk önce Kur’an’ı Kerimin bu gecede indirildiğini söylüyor. Ayrıca Duhan Suresinin 2 ve 3. ayetinde ‘Apaçık olan Kitab’aandolsun ki, biz onu (Kur’an’ı Kerimi) mübârek bir gecede indirdik…’ buyuruyor. Dolayısıyla Kur’an gibi şerefli ve değerli bir kitabın indirildiği gecede değerli, şerefli ve mübarektir. Kadir Gecesi de bu değerini ve şerefini Kur’an’dan aldığı için değerli ve mübarek bir gece olmuştur.

Bu gecede başka ne gibi güzellikler vardır?

Kur’an’ın inişiyle kıymetlenen bu geceyi anlatırken Rabbimiz 2 ve 3. ayetlerde, Kadir gecesinden Peygamberimizin de yeni haberdar olduğunu ve bin aydan hayırlı (yani bir ömre bedel) bir vakit dilimi olduğunu haber veriyor.  Bu bilgilerde, bu gecenin ilk defa Müslümanlara hediye edildiğini göstermektedir. Bu da ayrı bir güzelliktir.  4. ayette ise, Kadir gecesinde meleklerin Cebrail as. öncülüğünde kendilerine verilen görevleri yerine getirmek üzere her iş için  indikleri haber veriliyor, bu haberde bize göstermektedir ki bu gece yaptığımız her şeye melekler şahittir inşallah. 5. ayette ise tüm bu güzelliklerin sabaha kadar (tan yeri ağarıncaya kadar) devam edeceği ve yine bizler için esenlik (sağlık, afiyet, sıhhat, selamet,mutluluk) dolu bir gece olacağı gibi güzellikler müjdeleniyor.  

Kadir gecesi ne zamandır?

Allah Teala (cc) Bakara Suresinin 185. ayetinin ilgili bölümünde  ‘…Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır…’ buyurmuştur. Yukarıdaki ayetlerle bu ayet birleştirildiğinde Kadir Gecesinin Ramazan Ayı içinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak Ramazanın hangi gecesine denk geldiği konusunda farklı görüşler olmakla beraber, Ramazanın son 10 günü içinde ve tek gecelerde olduğu, Hz. Aişe annemizden rivayet edilen Hadiste ise ilk vahyin (ilk Kur’an ayetlerinin) Ramazanın  27. gecesinde Peygamberimize geldiği bilgisine istinaden Kadir Gecesi’ nin de bu gece olma ihtimali yüksektir. Ayrıca Peygamber Efendimizin Ramazanın son 10 günü geldiğinde ibadetlerini artırması, Mescid de itikafa girmesi de bu görüşü güçlendirmektedir. Ülkemizde de çoğunluk olarak 27. gece Kadir Gecesi idrak edilmektedir.

Kadir Gecesinin ne zaman olduğunun kesin olarak bildirilmemesinin sebebi ve hikmeti ne olabilir?

Bu konu, çok kıymetli ve bereketli olan bu gecede Rabbimizin bizlere müjdeleri de bol olduğu için, Müslümanların bu gecede kazanacakları sevaplara güvenip diğer zamanlarda kulluk görevlerini ihmal etmelerini önlemek gibi bazı sebep ve hikmetlerle açıklanmıştır. Tabi ki en doğrusunu Rabbimiz bilir.  

Bu geceyi yakalayabilmek ve değerlendirebilmek için neler yapmalıyız?

Öncelikle bu geceyi yakalayabilmek için, yukarıdaki bilgiler ışığında düşünürsek, Ramazan Ayını ve özellikle de son 10 gününü çok dikkatli ve her açıdan uyanık geçirmeye gayret etmemiz gerekir. Gecemizi gündüzümüzü iyi değerlendirmemiz fayda vardır. Vakti müsait olanların İtikafa girmesi (diğer yazımız) çok güzel olur.

Hz. Aişe annemiz Kadir Gecesinin nasıl ihya edileciğini sevgili Peygamberimize (sav) sormuş ve şu cevabı almıştır.

Ey Aişe şöyle dua et. ‘ Allahümme inneke afüvvün, tühıbbün, af ve fağfüanni.’

Manası, ‘ Allahım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni(de) affet’ de buyurmuştur.

Bu hadis ve duadan da anlıyoruz ki Kadir Gecesi büyük bir af ve mağfiret gecesidir. Kur’an’la birlikte tüm Ramazan Ayımızı ve hatta tüm ömrümüzü bereketlendirmiştir. Ne mutlu biz Müslümanlara. 

Rabbimiz bizlere Kadir Gecesine ulaşma, farkına varma ve hakkıyla idrak etme fırsatı nasip etsin inşallah.

ALLAH’ A (cc) EMANET OLUNUZ…

You may also like...

1 Response

  1. Gamze dedi ki:

    Rabbimiz bizlere Kadir Gecesine ulaşma, farkına varma ve hakkıyla idrak etme fırsatı nasip etsin inşallah.
    Amin Amin Amin inşallah hocam emeginize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir