Farklı Bir Ramazan 2020 – 10: İtikaf

Bismillahirrahmanirrahim.

İTİKAF

Ramazan Okulunun 10. dersi ‘İTİKAF’ tır. İtikaf nedir?, Nerede, Nasıl ve Ne zaman  yapılır?, Ne gibi faydaları vardır? gibi sorulara cevap arayacağız bu yazımızda. Rabbim şimdiden muvaffak eylesin inşallah.

İTİKAF NEDİR?

İtikaf, bir Mescid de (Camide) ibadet niyetiyle ve belirli kurallara uyarak inzivaya çekilmek demektir.

Hadis kaynaklarına (Peygamberimizin (sav) söz ve uygulamaları) baktığımızda, Peygamber Efendimizin (sav) Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra, her yıl Ramazan Ayı’nın son 10 gününde (Son Ramazanında, son 20 gününde) Mescid-i Nebevi’ de (Medine’ deki Peygamber Mescidinde) inzivaya çekildiği, zorunlu ihtiyaçlar dışında dışarı çıkmadığı, vaktini sürekli ibadetle geçirdiği ve hanımlarının da kendi odalarında (bunlara Hücre-i Saadet denir) inzivaya çekildikleri rivayet edilmektedir.

Peygamber Efendimizin (sav) bu uygulamalarını baz alan İslam Alimleri, Ramazan Ayı’ nın son 10 gününde İtikafa girmeyi ve ibadetlerimizi artırmayı Müstehap (daha güzel, artı sevaplı iş) kabul etmişlerdir. Hanefi alimler ise İtikafı Peygamberimizin (sav) her Ramazan devamlı yaptığını ileri sürerek ‘Kifai Müekked Sünnet’ olarak kabul etmişlerdir.

(Kifai Müekked Sünnet, bir beldedeki Müslümanların hepsinin sorumlu olduğu, ancak bazı Müslümanların yapmasıyla diğerlerinin üzerinden düşen Sünnet demektir. Buna en güzel örnek Cenaze Namazıdır. Çünkü Cenaze Namazı Farzdır, bir Cenazenin namazını o beldede bazı Müslümanlar kılarsa farz yerine gelmiş olur ve diğer Müslümanların üzerinden düşer. Hiç kimse kılmazsa o beldedeki tüm Müslümanlar sorumlu olur.)

İTİKAF NEREDE VE NASIL YAPILIR?

İtikaf, Ramazan Ayının son 10 gününde, erkekler için Camilerin uygun bir yerinde, kadınlar için ise evlerinin bir odasında yapılır.

Önce, İtikafa niyet edilir ve uygun mekana girilir. Gecesiyle ve gündüzüyle tüm ibadetler ve istirahatler o mekanda yapılır. Bir zorunluluk olmadıkça (tuvalet ihtiyacı gibi) dışarı çıkılmaz, zorunlu konuşmaların dışında lüzumsuz konuşmalar yapılmaz ve zaman sürekli, namaz ibadeti, zikir, Kur’an Kerim ve diğer dini eserlerin okunması, tefekkür, dua, tövbe ve istiğfar gibi güzel ibadetlerle değerlendirilir.

Mümkün olduğu kadar az uyunur ve az yenir. Bu vesileyle hedeflenen maddi ve manevi temizlik sağlanmış olur. Ramazanın son günü iftar yapıldıktan sonra da İtikaftan çıkılır.

Farklı Bir Ramazan yaşadığımız ve evlerimizden çıkmamamızın tavsiye edildiği şu (Virüslü) günlerde (yıl 2020), Camiler kapalı ve özel izin alınarak İtikafa girilebilen Camilerin dışındaki Camilerde İtikafa girmek mümkün görünmüyor. Böyle zorunlulukların olduğu günlerde Erkeklerde şartlarına uymak koşuluyla (kadınlar gibi) niyet ederek evlerinin bir odasında İtikafa girebilirler. Dışarı çıkma zorunluluğu olmayan (iş gibi) kardeşlerimize tavsiye ederiz.

İTİKAFIN FAYDALARI NELERDİR?

  • ilk önce Peygamber Efendimizin (sav) önemli bir Sünnetini yerine getirmiş oluruz.
  • nefsimizi yasaklardan daha kolay korumuş ve arındırmış oluruz.
  • Ramazanın son 10 günü içine gizlenmiş olan ve bin aydan daha hayırlı olduğu Allah (cc) tarafından haber verilen ‘KADİR GECESİ’ ni yakalama imkanımız olur.
  • dünyevi meşguliyetlerden uzaklaşıp kendimizle baş başa kalacağımız için, hayatın anlamı, dünya ve ahiret hayatı gibi konular üzerinde uzun uzun tefekkür etme (derin düşünme) imkanımız artar.
  •  oruç ibadetiyle bedenini tezkiye eden (temizleyen) kişi, itikafla da hem beden hem de Ruh temizliği yapma imkanı elde eder.

Buraya kadar açıkladığımız bilgiler bizzat Peygamberimizin (sav) uyguladığı SÜNNET olan İtikaftır ve asıl olanda budur. Bunun dışında, daha kısa süreli itikaflar da vardır. 3 gün 5 gün gibi. Hatta alimlerimiz bir Camiye (mescide) girerken bile itikafa niyet edilebileceğini ve oradan çıkıncaya kadar kişinin itikafta kalabileceğini söylemişlerdir. Bu vesileyle de İtikaf Sünnetinden istifade etmiş oluruz inşallah.

Rabbimiz cümlemize, ömrümüzde bir kerede olsa  İTİKAFa girerek, bu sünnetden istifade edebilmeyi ve İTİKAF sünnetini yaşatabilmeyi nasip eylesin inşallah.

Allaha (cc) Emanet Olunuz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir