Trend Hediye ve Süs Eşyası: Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

kokulu taş nasıl yapılır

Son günlerde özellikle yeni anne adaylarının, nişan – evlilik  hazırlıkları gibi özel günleri olan kişilerin hediye sunum için en çok tercih ettikleri hediyeler arasında kokulu taş ile yapılan hediyeler yer almaktadır. Tabi hal böyle olunca bizde kokulu taşı oğlumun doğumunda, diş hediyesinde kullandık. Belki sizlerde bu özel günlerinizde yapmak isterseniz diye kokulu taş nasıl yapılır? Kokulu taş malzemeleri nelerdir? gibi hususlarda kendi deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istedik.

Öncelikle bunun için yeterli vaktiniz olması gerekiyor yoksa yaptıklarınız yetişmeyecek diye panikle daha çok hata yapabiliyorsunuz. (Tam kurumamış olan kokulu taşı kalıptan çıkarmak, acele edip kokulu taşı düşürüp kırmak gibi.)

İnternet’te o kadar çok video ve tarif var ki herkes haklı olarak kendince bir yöntem bulmuş ki sizlerde yaparsanız aynı şekilde sizde size en uygun olan tarifi yaparak bulacaksınız.

Malzemeler

 1. Kullanmak istediğiniz kokulu taş kalıbı
 2. Kokulu taş tozu (renk isteğe bağlı)
 3. Su
 4. Ölçü kabı
 5. Karıştırmak için kap
 6. Karıştırıcı aparat
 7. Esans (isteğe bağlı)
 8. Kokulu taş boyası ( isteğe bağlı)

Kokulu taş yapımında dikkat edilecek hususlar

 1. Kokulu taş kalıplarına artık ulaşmak zor değil ama mühim olan mümkünse ürünleri görerek almanız, internetten alacak iseniz iadesi olan bir siteden almanız. Çünkü bazı kalıpların küçükte olsa delikler yada fazla çıkıntılar oluyor buda yapacağınız ürünü etkiliyor. (Silikon sabun kalıpları, kek kalıpları kullanabilirsiniz ancak bunları tekrar gıda için kullanmayınız.)
 2. Eğer ürünlerini bildiğiniz bir yer yok ise ilk alımda en az miktarı alıp deneyiniz bazı satıcılar maalesef kokulu taş tozunun içerisine başka maddeler karıştırıyor. Bu da kokulu taşın görselini bozuyor.
 3. İnternet’te araştırma yaptı iseniz görmüşsünüzdür, birçok sitede sıcak su kullanın deniliyor. Ben her ikisi ile de yaptım bir fark yok. Belki eski taş tozlarına sıcak su daha iyi oluyor olabilir ama şimdikiler için sıcak suya gerek yok.
 4. Kendinize bir ölçü kabı belirleyin herhangi bir şey olabilir, yemek kaşığı, minik süs kavanoz gibi çünkü toz ve su miktarını birbiri ile orantılı olacak. Eğer varsa hassas tartınız o zaman ölçü kabının bir önemi yok. Hassas tartı ile tartıp yapabilirsiniz.
 5. Temizlenmesi kolay olacak herhangi bir kap olabilir. (Evinizde bitmiş peynir kutusu, eski tabağınız gibi)
 6. Karıştırmak için benim tercihim abeslang oldu ama sizler evde eski kaşığınız, plastik kaşık gibi kullanabileceğiniz size uygun herhangi bir ürün kullanabiliriz. Önemli olan boyası çıkacak herhangi bir ürün tercih etmemeniz.
 7. Bazı tozlar kendinden kokuya sahip. Kokusuz taş tozu aldı iseniz size hoş gelen bir kokulu taş esansı alıp kullanabilirsiniz.
 8. Kokulu taş tozlarının bazı renkleri mevcut olsada malesef ki her rengi mevcut değil. Bu yüzden yapmak istediğiniz modele ve amaca uygun kokulu taş için ayrı olan boyalardan kullanabilirsiniz.

Sıra geldi kokulu taş yapımına

Seçmiş olduğunuz ürünün boyutuna göre kullanılacak olan miktarlar değişse de bilmemiz gereken ölçü 2 ölçü kabı toza 1 ölçü kabı su koymak. En ideal ölçü bu şekilde oluyor. Eğer hassas tartınız var ise 100 gr taş tozu için 35 gr sıvı (esans+su) kullanmalısınız.

Bu vermiş olduğumuz ölçüye en ideal dememin sebebini şöyle açıklayayım; eğer taş tozunu fazla koyar suyu az koyarsanız ürün çabuk donacak ama olması gerekenden hem daha ağır hemde elinizde bulunan tozdan normalde çıkacak olandan daha az elde edeceksiniz.  Yani 1 kg’dan 10 adet elde etmek yerine 6 adet elde etmiş olacaksınız. Tam tersi suyu çok koyarsanız da 1 kg da 10 adetten daha fazla elde edeceksiniz ama olması gerekenden hem daha hafif olacak (kırılma riski oluyor) hemde kuruması çok uzun sürecektir. Neredeyse 4 katı zamanda kuruyor. 

İlk deneyiminizde elinizde ki kalıba göre ideal taş tozunu ayarlayacaksınız. Ben kendi yaptığımı anlatayım; 2 ölçek toz + 1 ölçek su + 1 damla esansı sırası ile karıştırma kabına koydum ve güzelce karıştırdım. İçinde tortu kalmamasına dikkat edin. Sonra kalıbınıza hazırlamış olduğunuz karışımı dökün (kalıbınızın düz zeminde olması da önemli). Döktükten sonra içinde hava kabarcıkları kalmasın diye yanlardan hafif şekilde vurarak küçük titreşimler oluşturup hava kabarcıklarının yukarı çıkmasını sağlayın (20 saniye kadar vurmanız yeterli olacaktır). Sonrasında kuruması için düz bir zemine bırakın. Yaklaşık 20 dakika sonra kurumuş olacaktır.

Ve kokulu taşınız hazır.

Güle güle kullanın 🙂

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir