Farklı Bir Ramazan 2020 -7: İftar

Bismillahirrahmanirrahim.

İFTAR

Ramazan Okulunun Oruçtan sonraki dersi İFTAR dır. Tutulan ‘Orucu açmak’ anlamına gelen iftar, Oruç tutma süremiz bittiğinde yediğimiz yemeğin adıdır. İmsak’ ın zıddıdır. İftar Vakti ise, güneşin batma anıdır. Bu vakitte aynı zamanda Akşam Namazının vakti girmiş olur ve Akşam Ezanı okunur.

İftar Vakti, oruçlunun sevindiği zamandır. Çünkü, İslam’ın temel esaslarından biri olan bir ibadete niyet edip başlamış olan Müslüman sabrıyla ve Allah’ın (cc) yardımıyla Orucunu tamamlamış İftar Vaktine kavuşmuştur. Bu vakit onun için hem sevinme hem de dua edip karşılığını Allahtan (cc) bekleme zamanıdır.

Allah Rasülü (sav) şöyle buyurmuştur;

‘…Oruçlunun sevineceği iki ân vardır. Bir, iftar ettiği zaman sevinir, bir de Rabbine kavuştuğu zaman orucunun karşılığına sevinir.’

İFTARI GECİKTİRMEMEK

İftar Vakti girdiğinde İftarın geciktirilmeden yapılmasını tavsiye eden Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur;

“İnsanlar iftarlarınıerken yaptıkları (iftarda aceleettikleri) sürece hayır üzeredirler.”

“Allah Teâlâ şöyle buyurdu: Kullarımın bana en sevgili olanı, oruç açmakta acele davranandır.”

İFTAR YEMEĞİ İKRAM ETMENİN FAZİLETİ

Müslüman kendi orucunu tutup iftarını yaparken sevindiği gibi, başkalarına (özellikle ihtiyaç sahiplerine) da İftar Yemeği ikram ederse bu mutluluğunu katlayarak artırmış olur. Bu husus ta sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuş ve bizleri teşvik etmiştir.

“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.”

Bu Farklı Ramazan’ da (2020), Virüs sıkıntısından dolayı birçok yerde sokağa çıkmak, akrabalarla buluşmak, toplu iftarlar yapmak mümkün olmuyor. Bu sevaptan mahrum kalmamak için, fakir fukarayı gözeten, ihtiyaç sahiplerine ulaşabilen kurumlar ( dernek, vakıf, belediyeler, gönüllü kuruluşlar gibi…) vardır. Bu kurumlardan hangisine güveniyorsak ona bağışta bulunabilir ve imkanlarımızı az-çok demeden ihtiyaç sahiplerine gönderebiliriz. Dolayısıyla bu sevaptan da istifade eder ve Peygamber Efendimizin (sav) müjdelerine layık oluruz inşallah.

İFTAR DUASI

Bir Müslüman her zaman dua edebilir. Ancak bazı özel zamanlar vardır ki, o zamanlarda yapılan dualar daha kıymetli ve kabule şayan olabilir. İftarda bu zaman dilimlerinden biridir. İftar vaktinden hemen önce, iftar vaktinde veya hemen sonra Akşam Namazıyla birlikte yapacağımız dualar bu minvalde değerlendirilmesi gereken dualardır. Çünkü Hz. Muhammed (sav) bu konuda da hem sözleriyle hem de uygulamarı ile bizlere örnek olmuş ve şöyle buyurmuştur,

‘Oruçlunun iftar vaktinde geri çevrilmeyen bir duası vardır.’

Dualarımızı istediğimiz şekilde ve dilde yapabiliriz, bu konuda bir kısıtlama yoktur. Ancak bazı tavsiyeler vardır. Bu tavsiyelerin en güzeli de sevgili Peygamberimizin (sav) tavsiyeleridir. İftar açma şekli ve iftar duası konusunda da O’ nun tavsiyelerine müracaat edelim inşallah.

Şöyleki; Allah Rasulü (sav) ‘İftarı hurmayla açın, zira o berekettir. Şayet hurma bulamazsanız suyla iftar edin, çünkü o temizleyicidir.’der ve böylece de uygulardı. İftarını açtıktan sonra ise, ‘“Susuzluk gitti, damarlar serinledi ve inşallah sevap da gerçekleşti.”der, şöyle dua ederdi.

“Allahumme leke sumtu ve bikeamentu ve aleyketevekkeltu veala rizkukeeftertu.”

“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.”

Rabbimiz, cümlemize Oruçlarımızı tam tutabilmeyi, iftarımızı vaktinde yaparak iftar sevincini yaşayabilmeyi ve iftar vakitlerinde de kabul olmuş Dualar yapabilmeyi nasip eylesin inşallah.

herkese hayırlı iftarlar diliyorum, ALLAH’A EMANET OLUNUZ.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir