Farklı Bir Ramazan 2020 – 1

Ramazan Okuluna Giriş

24.04.2020 de yeni bir Ramazan Ayı’na başlayacağız. Bu Ramazan öncekilerden biraz farklı geçecek gibi. Çünkü, hem Dünyayı hem de ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs (Covit19) isimli  küresel bir salgın var. Bu salgın çok hızlı yayılıyor (bulaşıyor) ve insanları öldürüyor. Bu yüzden devletler değişik ve sıkı tedbirlerle bu dönemi ve virüsü kontrol etmeye çalışıyorlar. Bu tedbirlerin başında da insanların kişisel ve çevresel temizlik kurallarına uyarak çoğunlukla evde kalmaları geliyor.

İşte tam da böyle bir dönemde Müslümanlar için en önemli ay olan Ramazan Ayı’nı yaşayacağız inşallah. Her yıl Ramazan Ayı yaklaştığında bazı standart tartışmalar basın yayın organlarında ve sosyal medyada olur. Bunlara alıştık.

Ancak bu sene durum biraz farklı. Çünkü, insanların büyük bir çoğunluğu bu Ramazan Ayı’nı evinde geçirecek, camiler kapalı olacağı için teravih namazları ve cuma namazları camilerde cemaatle kılınamayacak. Alışık olduğumuz iftar ve sahur buluşmaları olmayacak vs. Bunlar işin biraz da görsel boyutu.  Ancak işin birde görünmeyen boyutu var ki, biz Müslümanları kişisel olarak en çok ilgilendiren tarafı da budur.

Kendimize şu soruları sorarak başlayabiliriz;

 • Bu sene Ramazan var mı?
 • Oruç tutacak mıyız, tutmayacak mıyız?
 • Teravih namazı kılmamız gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl yapacağız?
 • Genellikle Ramazan Ayında yerine getirdiğimiz mali sorumluluklarımızı (Zekat, Fitre, Sadaka gibi) bu sene nasıl yerine getireceğiz?

Şunu öncelikle bilmemiz gerekir ki, bizim ibadetlerimiz Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim ve O’nun ilk muhatabı ve tercümanı Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Efendimiz tarafından bizlere ulaştırılmış ve öğretilmiştir. Bu iki asıl kaynağın ve bu kaynaklardan beslenerek yaşadıkları asra ışık tutmuş Ehli Sünnet Alimlerimizin verdikleri bilgiler ve uygulamalar bizler için yeterlidir. Yoksa bu konuları magazin malzemesi gibi gören ve kendi reytingleri için kullananların söz ve davranışları bizi ilgilendirmez.

Hayatımızda ibadetlerimizin çok önemli yeri vardır. Bu ibadetlerimizin bazılarında zaman kavramı öne çıkar ve o ibadetin ön şartı olur. Ramazan ve oruç konusu da bunun başında gelir. Çünkü, farz olan oruç ibadetimiz Ramazan Ayı’nda yerine getirmek üzere Yüce Allah cc. tarafından emredilmiştir. Bunun delilleri de Bakara Suresi; 183, 184 ve 185. ayetleridir. Yazımı fazla uzatmamak için bu ayetlerin sadece konumuzla ilgili yerlerini alacağım.

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı.

Bakara 183

Oruç, sayılı günlerdedir.

Bakara 184

(O sayılı günler), insanlar için hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın  kendisinde indirildiği Ramazan Ayı’dır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu Oruçla geçirsin.

Bakara 185

*(Ayet Mealleri Diyanet İşleri Başkanlığı K. Kerim sayfalarından alınmıştır.)

Ramazan Ayı vardır

Yazımızın başındaki sorulara dönecek olursak, Ramazan Ayı vardır ve Oruç ibadeti yine bu ayda yerine getirilecektir. Bunların yerini ve zamanını değiştirmek veya yok saymak insanların elinde değildir. Sadece şunu söyleyebiliriz. Bu ibadetlerimiz Ay Takvimine (Kameri Takvim) göre yerine getirildiği ve Ay Takvimi Güneş Takvimine göre ortalama 10 gün kısa olduğu için, her sene bu oruç ibadetimizin (Ramazan Ayının) ne zaman başlayacağını, ne zaman sona ereceğini hesaplama, ilan etme ve yönetme görevini devletimiz, Diyanet İşleri Başkanlığı’na vermiştir. Bize de bu kurumun açıklamalarına itibar ederek ibadetlerimizi yerine getirmek  düşer.

Diğer başlıklara devam eden yazılarımızda değineceğiz inşallah. (FARKLI BİR RAMAZAN 2020 – 2)

Ayrıca Sormak istediklerinizi yorum olarak bırakırsanız cevap vermeye çalışacağım.

Faydalı olabilecek bağlantılar:

You may also like...

5 Responses

 1. 24 Nisan 2020

  […] İlk yazımızda Ramazan Ayı hakkında giriş niteliğinde bilgileri paylaşmış ve bazı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise sadece Ramazan Ayında var olan ve Ramazan Okulunun Dersleri diye adlandırdığımız bazı hususlara değineceğiz. […]

 2. 9 Mayıs 2020

  […] ‘Ramazan Okulunun Dersleri’ başlıklı ilk yazımız da Ramazan Ayı’nda öne çıkan bazı hususları sıralamış ve bu konular üzerinde  genel bir değerlendirme yapmış, sonraki yazılarımızda bu derslere tek tek değineceğimizi söylemiştik. […]

 3. 9 Mayıs 2020

  […] Farklı Bir Ramazan 2020 -1 […]

 4. 9 Mayıs 2020

  […] Farklı Bir Ramazan 2020 -1 […]

 5. 9 Mayıs 2020

  […] Farklı Bir Ramazan 2020 -1 […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir