-----google ad--

Çocuğa Verilecek İsim Meselesi: Çocuklarımıza İsim Koyarken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Merhaba sevgili okuyucular

Bu yazımda anne/baba adaylarının çocuklarına isim seçerken dikkat etmesi etmeleri gereken hususlardan bahsetmek istiyorum. Çocuklara hangi isimler konulur? Çocuklara hangi isimler konulmaz? İsim seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Çocuğun ismi Kur’an’da geçmeli mi? gibi sizinde aklınıza takılanlar sorulara cevaplar bulacağınız bir yazı olmasını temenni ediyorum.

İlk olarak; Allah’a has (özel) olan isimler insanlara verilmemelidir. Allah’a has isimleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan “Samet, Rahman, Malik” gibi isimler Allah’a has olan ve tek olarak verilmesi uygun olmayan isimlerdir. Bu isimler verilirken başına “Abd” kelimesinin eklenmesi uygun olacaktır. Bu şekilde kullanımla “… kulu” anlamına gelecektir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; Allah’ın isimlerinden olan “Samet”: Hiçbir şeye muhtaç olmayan demektir. Bu ismin başına “Abd” kelimesi eklendiğinde “Abdüssamet” (hiçbir şeye muhtaç olmayanın kulu) olacaktır. Bu haliyle biz insanlar için kullanılabilecek uygun bir isme dönüşecektir. Abdullah, Abdurrahman, Abdulrezzak gibi isimler buna örnektir.

Diğer bir husus ise; anlamı hoş ve uygun olmayan veya bir anlamı olmayan isimlerden uzak durulmalıdır. Kulağa hoş gelen, kız çocuklarımıza çok yakıştığı düşünülen Aleyna ve Sanem isimlerini bu hususa örnek olarak verebiliriz. Aleyna; Kur’an’da yer aldığı cümlenin içerisinde “üzerimize” anlamına gelmektedir. Sanem ise; Arapça bir kelime olup “put” anlamına gelmektedir.

Yavrularımıza anlamı güzel isimler vermek anne babanın mühim görevlerinden birisi olmakla birlikte çocukların da anna ve babalarının üzerindeki haklarından biridir.

Son olarak; başta Peygamberimiz olmak üzere İslam büyüklerinin tavsiye ettiği isimlere değinirsek;

Erkekler için; Abdullah, Abdurrahman, Muhammed ve diğer peygamber isimleri, Hasan ve Hüseyin ile diğer islam büyüklerinin isimlerinin verilmesi manevi anlamda hoş olacaktır.

Kızlar için; Hatice, Aişe, Meryem, peygamber kızlarının isimleri, İslam büyüklerinin isimleri ve lakapları (Tahire, Azra) çocuklarımıza vermek hem dünya hem ahireti için uygun olacaktır.

Selam ile..

NOT: Bu yazıda verilen isim örnekleri benim uzmanlık alanımda dikkate alındığında aklıma gelen örneklerdir ve tavsiye niteliğindedir. Anlamı güzel olan tüm isimler çocuklarımıza verilebilir. Yeterki anlamını sağlam kaynaklardan araştırıp doğru öğrenelim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir