Bebeklere İsim Koyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kur’an-ı Kerim’de Geçmesi Yeterli Mi?

Merhaba Sevgili Okurlar;

Anne ve Baba olmanın belki de en zor anı 🙂 Beşiği, yatağı, odasının rengi vs. seçmek kolay, olmadı değiştirilir. Peki ya isim!

İşte kimi için çok zor kimi için ise yıllar önceden hazırlığı yapılmış bir konudur bebeğe isim koymak.

Bu yazımda ebeveynlerin en çok merak ettiği ve sordukları sorulardan olan bebeğimize Kuran’da geçen bir isim koymak zorunda mıyız? Bebeğimin ismi Kuran’da geçmezse ne olur? Kuran’da geçen her isim bebeğe konulur mu? Bebeğe hangi isimler konulmalıdır? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle belirtmem gerekir ki; ilk dikkat edilmesi gereken bebeğinizin isminin Kur’an-ı Kerim’de geçmesinden ziyade anlamıdır!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV); “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleri ile çağırılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”1 buyurmuştur.

1) Ebu Davud, Edeb 69.

Anlaşıldığı üzere Peygamber Efendimiz (SAV) öncelikli olarak bebeklerimize koyacağımız isimlerin anlamının güzel olması gerektiğine vurgu yapmıştır.

Malesef bu konudaki bilgi eksikliği nedeniyle, bazı anne-baba adayları bebekleri için isim belirlerken Kur’an-ı Kerim’de geçen ve kulağa hoş gelen kelimeleri seçebiliyorlar. Dinen böyle bir zorunluluk yoktur. Ayrıca bebeğinize isim seçimi yaparken sırf Kur’an’da geçiyor diye anlamı kötü olan yada bir anlamı olmayan kelimeyi isim olarak tercih etmek yerine daha önce de bahsettiğimiz gibi aslolanın güzel anlamlı isimler koymak olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir