RAB TERBİYE EDENDİR

Yazar, Uzman Hac ve Umre Rehberi Abdurrahim Hoca.

‘’Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarı çıkartıp attığı ve insan ’’ Ona ne oluyor’’ dediği zaman, işte o gün yer haberlerini anlatır. Çünkü Rabbin Ona ( öyle ) vahyetmiştir. (Zilzal Suresi 1-5)

Tüm dünya insanlarına korku ve ümitsizlik saçan, bir azap gibi gördüğümüz asrın en kapsamlı salgını Corona virüsü ( Covid 19 )bütün dünyada insanların aklını başından alacak şekilde dehşetli bir sarsıntıya sebep oldu.

‘’ Yeryüzü kendine has bir sarsıntıyla sarsıldı ‘’ ayeti tezahür etti sanki.

‘’ İçerisinden sanki bir ağırlık çıkartıp attı ‘’ da nerden geldi ne oldu anlayamadık.

Ve o anlayamamış halimizin şokuyla ‘’ ne oluyor buna ‘’ diyerek hayret ve çaresizliği yaşadık günlerce.

Bir çok insan ‘’ milyonlara ulaştı ‘’ bu virüs ( Covid 19 ) sebebiyle hayatını kaybetti, bir çoğu hastalığa yakalandı ,hala birçoğumuzda bu virüs ile hala mücadele ediyoruz. Başka bir ifade ile sanki kıyamet sahnesini andıran bu virüs yeryüzünü salladı. Olayın büyüklüğü dünya çapında olunca ortaya çıkan fotoğrafı zoomlayıp daha iyi analiz yapmamıza vesile oldu, ne yaptı bu insanlıkta bu iş başımıza geldi diye sebepler sıralanmaya başladı insanların kafasında.

SEBEPLERE BAKTI İNSANLAR

Dünya insanlığı tamamen maddeye esir olmuş, hak hukuk tarumar olmuş, haklıların güçlü olduğu değil, güçlülerin haklı olduğu bir zaman oluşmuş, yanındaki komşusun açlığı insanları hiç etkilemez olmuş, Avusturalya’da 5 bin deve katledilirken insanlar o hayvanları o can taşıyan mahlukatı hakim güçlerin ellerine teslim ederek sadece bakmakla kalmış, Çin dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerini asimile ederken, onlara zulmederken, dünya insanları sadece cılız bir sesle kınama bile denmeyecek şekilde açıklamalarla yetinmişti, yani kısaca insanlığın çivisi çıkmıştı.

Daha çok sebep sıralanabilir. İnsanları insan yapan din, vicdan , merhamet gibi ruhun besleyici gıdaları tamamen olmasa da ekser çoğunlukla yerini süfli duygulara bırakmış, sosyal hayatın çoğunluğunu spor, müzik, tiyatro ,eğlence mekanlarında kendinden geçme vb. nefsani yaşantılar almış ve hayatlara bu süfli şeyler hakim olmuştu. Sayılan tüm yaşam şekli kutsalları unutturmuştu. İnsanlar başıboş bir hayat yaşamaya başlamıştı.

‘’ İnsan kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır.’’( Kıyamet Suresi 36 )

Bu virüs ( Covid 19 ) tüm dünyayı etkilediğine göre, demek ki insanlığın içine düştüğü bataklığın boyutu da o derece büyük oldu. Yani bu virüs sadece bir ülkeye bir millete değil, tüm dünya insanlığına büyük bir ikaz olarak düşünülmelidir. Üçüncü dünya ülkelerinden tutun da, dünyanın süper güçleri bile bu olay karşısında aciz kalmışlardır.

‘’Çünkü Rabbin ona konuşmasını emretmiştir’’ Çünkü Rabbin konuşunca; susup, düşünüp ibret almalıdır kainat, çünkü RAB terbiye edendir. Yarattıklarını türlü türlü yollarla terbiye eder.

NİMETLERİ ELİMİZDEN ALARAK TERBİYE EDER

Yeryüzü insanlarının her türlü inanç mensupları İseviler ( Hristiyanlar), Museviler ( Yahudiler ) ve Muhammedi’ler ( Müslümanlar ) inançlarının gerektirdiklerini hakkıyla yaşamayıp, dinde yozlaşma yaşadıkları için, nefsin yuvaları olan eğlence mekanlarının kapatılması gibi (salgına tedbir amaçlı ) toplu ibadet yerleri olan Kilise, Sinagog, Havra ve Cami hatta (1441 yıldır görülmemiş ) Kabe ve Mescid-i Nebi bile ibadete kapatıldı. Geçici de olsa Rab bu nimetleri elimizden aldı. Terbiye eden Rab ibadethaneleri tüm inanç mensuplarının elinden alarak, benim sizin ibadetlerinize ihtiyacım yok, başınıza bela, musibet, veba, taun, virüs gibi sıkıntıların gelmemesi için sizin ibadete kulluğa ihtiyacınız var ikazını göstererek, benim hazinelerim kıyamete kadar beni tesbih eden, bana hamd eden, benim büyüklüğümü kabul edip ona uygun kulluk edenlerle dolu ihtarını verdi. İnanan bir Mümin için ibadethanesinin Kabe’nin, Mescid-i Nebi’nin elinden alınması, geçicide olsa kapatılması dayanılacak bir durum değildir.

Ben bu acıyı 05 Mart’ta Kabe’nin tavafa kapatıldığı tarihte Umre ibadeti için Mekke’de bulunduğum dönemde ciğerlerimiz dilhun olarak, gözlerimizden yaşlar akarak yaşayan bir kardeşinizim. Rabbim bu acıyı bir daha bu ümmete yaşatmasın inşaallah. O gün Kabe’de metaf (tavaf alanı ) ın boşaltıldığı , Safa -Merve’nin kapatıldığı ve hatta Zemzem suyunun bile yasaklandığı o acı günü yaşadım .

Kabe kapandı Mekke’de hayat durdu. Servisler kalktı, ibadet yeri kapandı, umreciler otellerin lobisinde ne yapacağını bilmez bir şekilde yetim çocuklar gibi mahzun bir hal aldı. İhrama girip umre yapmaya gelen umreci kardeşlerimiz 1400 yıl öncesinde Efendimiz’in (sav) Umre niyetiyle Medine’yi Münevvere’den Mekke’ye gelip umre yapamadan geri dönmeleri gibi ( Hudeybiye olayı )  bir durum yaşadılar.

Rab terbiye ediyordu ,nimetleri vererek imtihan ettiği gibi, geri alarak ta hem imtihan hem de terbiye ediyordu. Bunun idrakine varmalıydı insanlık, özellikle inanan müminler bunu düşünmeden edemedim etmemeliydim de.

İBRET ALANLARDAN ETSİN RABBİM

Salgın sürecinde gelinen nokta da insanlar ibadethanelerinin kapanmasıyla inancından dolayı rahatsızlıklarını dile getirdi durdu , ah Camimiz elimizden alındı, ah cami ah Cuma diye. İyi niyetle baktı insanlar bu duygulara nihayet 29 Mayıs 2020 Cuma günü Camilerimiz sosyal mesafelere uymak kaydıyla hatta her caminin önünde nerdeyse bir kolluk kuvveti mensubunun gözetiminde Cuma namazları için ibadete kısıtlı da olsa açıldı ve namaz kılındı. O tarihten bu güne kadar gözlenen Camileri nerdeyse 65 yaş üstü cemaat oluşturuyormuş demek ki, ah cami diyen gençleri henüz camilerimizde göremiyoruz. Oysa Efendimiz (sav) arşın gölgesinden başka gölgenin olmadığı o dehşetli günde arşın gölgesinde gölgelenecek yedi sınıf insanın ikinci sırasında gönlünü Cami’ye bağlamış gençleri müjdeliyor.

Rabbim bizleri bela ve musibetlerden ibret alanlardan eylesin inşaallah. amin.

Bu ilk yazımızı konumuzla alakalı ibretlik bir levha gibi kullanılan Hz. Mevlana’nın ibretlik sözüyle bitirelim.

Kula bela gelmez Hak yazmadıkça,

Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Hz. Mevlana

Yazımızdaki Ayet Mealleri D.İ.B. Kur’an Mealinden alınmıştır.

Not: Değerli okurlarımız, Uzman Hac ve Umre Rehberi Sayın Abdurrahim TAŞ Hocamızın özellikle Hac ve Umreyle alakalı güncel ve eğitici yazılarını sitemizde bulabileceksiniz. Sorularınız olursa da lütfen bize yazınız. Allah’a cc. Emanet olunuz. (ADMİN) 

You may also like...

4 Responses

 1. Musa YILDIRIM dedi ki:

  Hocam teşekkür ederiz. Yazınız güzeldi.
  Yazılarınızın devamını bekleriz.

 2. Fazli dedi ki:

  Herşeyden önce değerli bir hocanın burada yazilarina başlamış olması çok iyi olmuş. Bakin bu yazıyı yüz kisi okusun bunlardan 99 tanesi hiç birşey almasın sadece bir tanesinin kulağına bir iyilik kaçsın ve onunla amel etsin…işte onun her zerre sevabı ona vesile planın da olacaktır. Bu sevaotan yazıyı yazanda onu yayan da kazanacaktır. Hocam yazı yazmak ciddi birikim istiyor. Bir konuyu yazmak için mutlaka üç beş kaynaktan araştırmak zorundasınız. Size çok şey kayıyor bu araştırmak. Ben 2007 yılının somundan beri istikrarlı yazmaya çalışyorum . kitap yazarkende köşe yazısı yazarken de uğraşıyorum doğrusu için. kaldı ki siz konunuz ile ilgili yazacaksınız . bu çok çok bilgilnedirici olacaktır. bin kere hayırlı olsun yok yok sizin tabirinizle sınırlamıyorum sonsuz hayırlı olsun. Devamı ve devamlisini bekliyoruz.

 3. Fahri dedi ki:

  Çok güzel bir yazı. Allah razı olsun. Diğer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 4. Hacer dedi ki:

  Hocam emeğinize sağlık. Teşekkür ederiz. İbret almalı, fark etmeli insan bulunduğu durumun bir ana fikri olduğunu anlamalı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir