Çocuğumuzla Yapabileceğimiz Etkinlikler: Topları Kaleye Atıp Yapıştıralım

Bu akşam oğlumla farklı birşey yapmak istedim. Öncelikle Word’de siyah uzun çubuklar hazırladım ve yeteri kadar çıktı aldım.

Daha sonra bir makas yardımı ile bunları nizami bir şekilde kestim. Kesme işlemini yaparken oğlumdan gizli yaptım. Makas kullanımına özenmesinden çekindiğim için. Ancak bundan sonraki işlemlere oğlumda refaket etti ki bişeyleri beraber yapmak bana keyif verdiği gibi oğlumunda mutlu olduğunu gözlemliyorum.

.

Bu siyah çubuklar ne işe yarayacak diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Şuan bu kısıma geçiyoruz işte.

Bu siyah çubukları bir birine ekleyerek bir kale görünümü oluşturmaya çalıştım. Tabi oğlumun müdahaleleri ile biraz iş uzamadı değil 🙂

Burada ben salonumdaki orta sehpayı yan yatırarak kullandım. Duvar boyasına güvenen yada yeri müsait olup sabit kalmasını isteyen olursa duvarına da yapabilir.

.

Daha sonra hazırladığımız kalenin içine topların yapışması için bant çekmemiz gerekiyor. Ben burada elimde olan koli bandını ikiye katlayarak uzun şeritler yaptım. Ancak çok kullanışlı olmadığını söylemem gerekiyor. Çift taraflı sünger şeklinde olan bantların daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Hepsi bu kadar 🙂

.

Artık oyuna başlayabiliriz.

Biz nasıl oynadık:

Elimizde ki renkli küçük topları belli bir mesafeden atarak yapışmalarını sağlamaya çalıştık. Daha önce de söylediğim gibi biraz zor oldu bizim için çünkü bant kaliteli değildi ve zemin sert olduğu için çarpan toplar sekiyordu. Daha fazla çaba göstermemiz gerekti.

Oyuna başlarken asıl amacımız kaleye top atmaktı ama daha sonra oyunu biraz değiştirdik. Önce kaleye zorda olsa yapışan topları dikkatli bir şekilde tek tek topladık. Sonrasında tek tek topları alıp önce renklerini söyledik sonra kalenin içine rengine göre yapıştırdık , hem kaleyi süslemiş olduk hemde ince motor becerilerinin ( çocuğun el ve parmak kaslarını kullanarak gerçekleştirdiği aktiviteler ince motor becerisi olarak geçmektedir. ) gelişmesinde bir nebzede olsa yardımcı olduk diye düşünüyorum. Bu da hem benim için hemde Efe için güzel bir deneyim oldu.

Oyunumuzdan bir kaç görseli de aşağıda paylaşıyorum.

İyi eğlenceler…

.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir