Çocuğumuzla Yapabileceğimiz Etkinlikler: Kağıt ve Yapıştırıcı İle Tırtıl Renklendirme

Çocuklar için Sanat ve El İşi Etkinlikleri / Kâğıt ve Yapıştırıcı etkinlikler

Oğlum şuan 2.5 yaşında. Daha önce de ara ara etkinlik yapıyorduk ama artık kendini geliştirmesi için etkinliklerin biraz daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Biz de bir çok ebeveyn gibi çocuğumuzla hangi etkinlikleri yapabiliriz? Hem eğlenip hem de öğrenebileceğimiz etkinlikler nelerdir? diye arayış içine girdik. Bu sebeple elimizden geldiği kadar fazla etkinlik yapmaya çalışıyoruz. Bu gün ki etkinliğimiz tırtıl renklendirme 🙂

Malzemeler:

  1. Tırtıl Resim Çıktısı / dilerseniz kendiniz de çizebilirsiniz.
  2. Küçük ponponlar
  3. Yapıştırıcı (Pritt)

Az malzeme ile uzun süren keyifli bir oyun oldu bizim için. Ben internetten çıktı olarak tırtıl seçtim yanlarında sayılar var ama siz çocuğunuzun dikkatini çekecek başka görseller de kullanabilirsiniz. Renkli ponponları her yerden almanız mümkün (kırtasiye/ 1 milyoncular/ internet gibi).

Gelelim oyunumuza.

Tırtılımızın yanında bulunan sayı ile aynı miktarda olan boşlukları önce oğluma anlattık sonra bu tırtılın çok renksiz olduğunu biraz renklendirmek istediğimizi söyledik. İlk sıradaki tırtılının yanındaki boşluğa ben yapıştırıcı sürüp üstüne beyaz ponpon koydum. Birinci tırtılımız artık beyaz oldu sıra sende dedik. Oğlum da önce ponponları keşfetmeye koyuldu 🙂 Daha sonra keyifle yapmaya başladı. Her bir sayı için aynı renkli ponpon kullanmasını söyledik. Ponponları oğlumun önüne karışık olarak koyduk ki renkleri ayırmasını da iyice öğrensin diye. Bizim ponponlar yetmediği için 9 ve 10 için karışık renkler kullandık. Biz aynı renkleri yaptık ama siz oyunu istediğiniz gibi değiştirip hepsini tek renk yada karışık olarak da yapıştırabilirsiniz. Etkinlikte yapıştırıcı olduğu için sizin gözetiminiz de yapmasına dikkat edin.

Bu oyun sayesinde sayıları, renkleri öğrenmenin yanı sıra yeni malzemeler kullanmayı öğrenip ortaya sanatsal bir çalışma çıkıyor. Böylelikle ince motor gelişimi, duyusal ve bilişsel becerileri gelişiyor .

Bilişsel beceriler ;   akıl yürütme, hafıza, öğrenme ,düşünme ve daha birçok alanda beynimizin kullandığı temel becerilerdir.

Oğlumuzla yaptığımız etkinlikten bir kaç görsel:

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir