80’lerde Bizde De Vardı: Amigurumi / El Yapımı Oyuncak

Seksenli yılları bilenler bunun bir kaç örneğini hatırlayacaktır aslında, içi doldurulmuş örme süsler yapılırdı. Ancak ülkemizde fazla gelişme göstermeden gündemden kalkmıştı. Ta ki son zamanlara kadar.

Bu yazımda sizlere Amigurumi nedir? Amigurumi nasıl yapılır? Amigurumi teknikleri nelerdir? gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Bende henüz yeni ilgi duyduğum için yazımda eksiklikler olacaktır. Bunları sizlerden gelecek katkılar ile de gidermek isterim.

Amigurumi; Japon kökenli Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türetilmiş, örgü örenlerin çok iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

Az önce bahsettiğim gibi aslında eski zamanlarda da yapılıyordu hatta ben hatırlıyorum annemin karpuz şeklinde süs yaptığını. Sanırım o zamanlarda oyuncak yapmak pek kimsenin aklına gelmemiş olacak ki sadece karpuz gibi meyve şekilleri vardı 🙂

Şimdi teknolojinin gelişmesi ile örgü modelleri de gelişti. Aklınıza gelecek her türlü oyuncak artık örgü ile mümkün. 

Bizde arkadaşımın amigurumi tekniği ile hazırladığı panda oyuncağı oğluma hediye getirmesi ile tanıştık. Arkadaşım yapımının oldukça keyifli olduğunu söyledi.

Amigurumi oyuncakların diğer oyuncaklara göre artı ve eksi yönleri var tabiki. 

Artı yönleri 

1- Yumuşak olması ( Ahşap , plastik gibi sert değiller, elinden düşürdüklerinde yada attıklarında diğer ürünler gibi zarar vermez.)

2- Piyasada maalesef çok fazla zararlı ürünler mevcut. Boyası akan, küçük çocuklar için uygun olmayan parçaları olan ürünler, yada çok çabuk kırılabilen ürünler. Bu yüzden amigurumi hem daha dayanıklı hemde zarar oranı en düşük ürünlerden sunuyor bize.

3- Maliyet açısından ise diğer oyuncaklara göre daha uygun.

4- İstediğiniz her karakterin modelini bulma şansınız var neredeyse. 

Gelelim olumsuz yönlerine:

Aslında  çok da olumsuz yönleri yok sadece dikkat edilmesi gereken kısımlar mevcut

  1. İp seçimi: Ürünlerle bebekler oynayacağı için kirlenmemesi / lekelenmemesi imkansız o yüzden kirlendiğini zaman yıkayabileceğimiz ve yıkama sonrası üründe bozulma ve tüylenme yapmayan hafif bir ip kullanılmalı genelde tercih pamuklu ip olmaktadır. Ayrıca 0- 3 yaş arası bebek / çocukların oyuncakları diş kaşıyıcı olarak kullanabileceğini de göz önünde bulundurursak pamuk (coton) içerikli ip doğru tercih olacaktır.
  2. Oyuncağı kullanacak olan bebeğin / çocuğun yaşına göre ürünler seçilmeli. Malum 6 aydan sonra ki bebekler genelde eline aldığı her şeyi ısırmak isteyecektir bu yüzden küçük parçaları bol olan ve ısırıldığında kopacak aksesuarlı oyuncaklar tercih edilmemeli.
  3. En önemli noktalardan biri de ürünün ne ile doldurulduğu. Mutlaka ama mutlaka aldığınız yere sorun hatta kontrol etme şansınız var ise kontrol edin. Örneğin; oğlumun yüne karşı alerjisi var bu yüzden biz aldığımız her şeye bakıyoruz. Eğer bebeğinizde bu şekilde alerjik sorunlar var ise mutlaka örgü, içi doldurma oyuncakların detayına bakınız. 

Son olarak bizim evdeki amigurumi oyuncaklar ve arkadaşımın yaptığı diğer oyuncakların fotoğraflarını aşağıda sizinle paylaşıyorum.

Daha fazlası için https://instagram.com/tigsimli_oyuncak adresini ziyaret edebilirsiniz.


You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir