BENMARİ USULÜ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Yemek, tatlı gibi tariflerde bolca duyduğumuz bir kelime olan benmari, mutfakta yeni olan yemek ve tatlıları yeni yapma başlayanların bolca duyup tam anlamını ve ne işe yaradığını tam kestiremeyip kafa karışıklığı yaratan bir yöntem olarak  bilinmektedir.. 🙂

Benmari, aslen orjinal adı  Bain Marie olan Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Fransızca’da Marie’nin banyosu anlamına gelmektedir.

Benmari kelimesi farklı yerlerde kullanılsa da en çok yemek tariflerinde karşılaşmaktayız. Isıyla doğrudan temas etmesi istenmeyen yiyecekler için kullanılan bir yöntemdir. En çok kullanılan tabir de çikolatanın benmari usulü eritilmesi. İsmi değişik gelse de bildiğimiz bir yöntem olan benmari işte şu şekilde yapılmaktadır;

Benmari Usulü Çikolata Eritme

Ocağa konulan bir kabın içine biraz su koyuyoruz. Eritmek istediğiniz çikolatayı da su kabından daha küçük bir kaba koyup su dolu kabın üstüne suya değmeyecek şekilde koyuyoruz. Ocağın altını kısık olarak yakıp suyu kaynattığımızda kaynayan suyun buharı üstteki kabı ısıtıyor ve çikolatayı eritiyor. Bu şekilde çikolatanın eritilmesine “benmari usulü eritme” denilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Burada kullanacağız kap önemli olup ateşe dayanmayan kap tercih edilmemeli. 
  • Koyacağımız su ne çok az nede çok fazla olmalı.
  • Su ve çikolata eritmek için koyduğunuz kap kesinlikle birbirine temas etmemeli.
  • Aynı şekilde alttaki suyun buharının üstteki çikolataya karışmaması gerekiyor.
  • Tarifimize uygun çikolata kullanmalıyız. (Kalıp çikolatalar daha kolay şekil alıp donarken, Çokokrem gibi sürülebilen çikolatalar daha geç donma yapmaktadır. Waffle üzerine Çokokrem gibi sürülebilen çikolatayı benmari usulü eritip sürebilirsiniz ancak çikolatalı çilek yapmak istiyorsanız kalıp çikolatayı benmari usulü eritip kullanmanızı tavsiye ederim.)
  • Eriyen çikolataları ara ara karıştırmayı da unutmayalım

You may also like...

1 Response

  1. 28 Ağustos 2020

    […] waffle hamurunun üzerine  önce benmari usulu eritilmiş çikolata […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir